אלונה פטיט – מאמנת מכון כושר בתל אביב
נעים מאוד
שמי אלונה פטיט ואני מאמנת כושר. מקיימת פגישות אימון כושר אישי או אימון כושר לקבוצות קטנות בסטודיו שלי או בסטודיואים שונים באיזור תל אביב.

עקבו אחרי

חדר כושר בתל אביב:

כל מה שרציתם לדעת על אימוני סיבולת לב ריאה

סיבולת לב ריאה, ברמת ההגדרה הבסיסית, היא יכולתן של מערכות הגוף המרכזיות – לב, כלי דם, נשימה ועצבים – להעניק את התמיכה הנדרשת בעת פעילות גופנית ממושכת. הנחת היסוד כאן היא שככל שהפעילות מאסיבית יותר, ונמשכת לפרק זמן ארוך יותר, כך נדרשת אספקה גדולה יותר של חמצן וגלוקוז. בנוסף, סיבולת לב ריאה משפרת את זרימת הדם, מחזקת את שרירי הלב, מאיצה את תהליכי ההתאוששות מהפעילות הגופנית, משפרת את מאזני הגוף ואף תורמת להפחתה במשקל. וזה מבלי להזכיר את המחקרים המדברים על כך שאנשים אשר סיבולת לב הריאה שלהם גדולה נוטים לחלות פחות במחלות קשורות, בעיקר מחלות לב או כלי דם.
הנקודה המרכזית היא שסיבולת לב ריאה מהווה משתנה חיובי במשוואת הכושר הגופני של האדם, ומכאן שיש צורך באימונים שישפרו יכולת זאת.

מגוון רחב של אימונים אפשריים

החדשות המצוינות הן שיש כיום בנמצא לא מעט אימונים שיכולים לשפר את סיבולת לב הריאה של האדם. זה מתחיל עם תרגילים ייעודיים, אותם ניתן לבצע גם בבית ובלי ציוד נלווה. כך, למשל, ניתורי פישוק (Jumping Jack), ניתור תוך כדי העלאת העקבים לישבן, ניתורי צד ועוד. גם אם יש צורך בכלי עזר, יהיו אלה כלים הנחשבים לפשוטים בכל קנה מידה: למשל, דלגית.
את סיבולת לב הריאה ניתן לשפר באמצעות פעולות המבוססות על מאמץ גופני הנחשב למתון באופן יחסי, אך כזה הנעשה לאורך זמן. פעילויות דוגמת ריצה מתונה או ריצה קלה, הליכה מהירה, רכיבה על אופניים חשמליות משולבות או שחייה יכולים לתרום, בשיעור זה או אחר, למצב סיבולת לב הריאה של האדם. זאת, כמובן, לצד שורה ארוכה של יתרונות אחרים שהם מגלמים בתוכם בכל מקרה.

היתרונות של חוגים

על מנת לשפר את סיבולת לב הריאה בצורה משמעותית – נדרש להתמיד באימונים. יעילים ככל שיהיו האימונים שהוזכרו מעלה – המציאות מראה כי מרבית האנשים לא עושים אותם בקצב הראוי, ולאורך זמן. במצב הדברים הזה, היעילות של האימונים יורדת בעשרות מונים, מה שלא מביא לשיפור משמעותי בסיבולת לב הריאה: קפיצה בחבל הנעשית אחת למספר שבועות, מן הסתם, תהיה חסרת תועלת.
זו הנקודה בה רבים ממליצים להכניס לתוך המשוואה חוגים. מחול אירובי מדרגה, למשל, הוא אחד מבין אימוני הסטודיו הפופולאריים ביותר בעולם בשנים האחרונות. המדובר הוא, פשוטו כמשמעו, בשיעור אירובי ובו חלק ניכר מהתרגילים מבוסס על שימוש במדרגה: הדגש כאן הוא על מספר קומבינציות תנועתיות, הנבנות על ידי המדריך. ניתן למצוא וריאציות מגוונות של אימוני אירובי מדרגה, הנבדלים ביניהן בגובה הספציפי של המדרגה, רמת הדופק בה נעשית הפעילות, תנוחה הגוף, התנועות שמבוצעות במסגרת האימון וכיוצא בזה. מימד ההנאה הופך למשמעותי על רקע העובדה שהאימונים נעשים בקבוצות, לרוב בליווי מוזיקה, כשעל כל התהליך חולש מדריך.