אלונה פטיט – מאמנת מכון כושר בתל אביב
נעים מאוד
שמי אלונה פטיט ואני מאמנת כושר. מקיימת פגישות אימון כושר אישי או אימון כושר לקבוצות קטנות בסטודיו שלי או בסטודיואים שונים באיזור תל אביב.

עקבו אחרי

חדר כושר בתל אביב:

אימון מתיחות וגמישות

כל ספורטאי יוכל לספר לכם על החשיבות של ביצוע פעילות גופנית על פי הספר, מה שבא לידי ביטוי מוחשי בביצוע מתיחות לפני, במהלך או לאחר הפעילות. מה שרבים לא נותנים עליו את הדעת הוא שרצוי לקחת את כל אלה מספר צעדים קדימה, וזאת באמצעות ביצוע של אימון מתיחות וגמישות – מה שצריך להיות מנת חלקם גם של אלה שאינם ספורטאים מקצועיים. אז מה מסתתר מאחורי האימונים האלה? ומדוע הם כה חשובים?

כל הסיבות לביצוע אימוני מתיחות

המציאות מראה כי מתאמנים רבים לא מקפידים לבצע מתיחות באופן ראוי, דבר אשר כולל בתוכו לא מעט סיכונים בעבורם. זאת מכיוון שביצוע המתיחות, כמו גם פיתוחה של הגמישות בגוף, חשובה עקב לא מעט סיבות. ראשית, ואולי מעל הכול, העובדה שהמתיחות משפרת את גמישות הגוף ובכך מגנות עליו מפציעות בעת הפעילות הגופנית. המתיחות, בהמשך לכך, משפרות את יעילות הפעילות הגופנית עצמה, הופכות את ביצועה של הפעולה הגופנית לפשוטה יותר, משפרות את יציבות הגוף, מחזקות את מפרקיו – ורשימת היתרונות עוד ארוכה.
אימון מתיחות מאפשר לקחת את כל אלה מספר צעדים קדימה. המדובר הוא באימון כושר לכל דבר ועניין, הכולל בתוכו שורה ארוכה של תרגילים עבור כל אחד משרירי הגוף. היות וגמישותם של השרירים משתנה באזורי הגוף השונים, חשוב שהאימון יכלול בתוכו התייחסות לכל אחת מקבוצות השרירים המרכזיות, כאשר עבור כל שריר העבודה היא בנפרד.
יש להדגיש, בהקשר הזה, כי עקב המעלות המרכזיות של האימון הוא חשוב לכל אדם, באשר הוא, אפילו אם האדם לא מקפיד לבצע פעילות גופנית בתדירות הרצויה, תהא הסיבה לכך אשר תהא. למעשה, יש הטוענים כי עבור אנשים אשר מבצעים אימון גופני רק לעיתים רחוקות אימוני המתיחות חשובים עוד יותר, ולו מכיוון שעבורם פוטנציאל הנזק לגוף בעת ביצועה של הפעילות, בהיעדר תרגול שלו, גבוה בצורה משמעותית.

כך עושים זאת נכון

עובדה חשובה נוספת היא שאימוני מתיחות צריכים להתאים למאפיינים של האדם שמבצע אותם בצורה המלאה ביותר, בין השאר מבחינת הגיל שלו, הנתונים הפיזיים שלו וסוגי הפעילויות הספורטיביות שהוא מבצע. בדומה לתוכניות אימונים אחרות, גם כאן הדגש הוא על אימונים הדרגתיים ומבוקרים, כאשר רמת הקושי שלהם עולה עם הזמן. בנוסף, ניתן בהחלט לשלב את האימון עם ביצוע פעילויות גופניות ספציפיות, מה שיוצר שלם הגדול בהרבה מסך החלקים שלו.
באשר למשך האימון, הרי שגם הוא עשוי להשתנות בכל אחד מהמקרים. משך ממוצע של אימון מתיחות עומד על כ-45 דקות, כאשר מבחינת התדירות שלו רצוי לעשות זאת אחת לשבועיים. את האימונים ניתן לבצע גם בבית, עם שורה ארוכה של תרגילים ותוכניות אימונים אשר מופיעות גם באינטרנט. עם זאת, מומלץ מאד לבנות תוכנית בעזרתו של איש מקצוע וכן להיות במעקב שלו.